Yakınlaşmak için, bazen uzaklaşmak gerekir…

Yakınlaşmak için, bazen uzaklaşmak gerekir…

Kanıksanmış birtakım tavırlar nedeniyle ebeveyn-çocuk bağlantısında meydana gelebilecek ani iniş çıkışları gerçekçi bir yaklaşımla ele alan ...

Kanıksanmış birtakım tavırlar nedeniyle ebeveyn-çocuk bağlantısında meydana gelebilecek ani iniş çıkışları gerçekçi bir yaklaşımla ele alan muharrir; gençlerin daima değişen his dalgalanmalarına odaklanıyor, toplumun dayattığı ”normallik” algısı üzerine farklı bakış açıları getiriyor.


Büyüyebilmek ve daha da kıymetlisi olgunlaşabilmek için bazen sevdiklerimizden uzaklaşmamız gerekebileceğini anımsatan kitap; kurulan yeni dostlukların hayatın getirdiği dayatmalardan ve zorlamalardan bir nebze de olsa sıyrılabilmek için yeterli bir fırsat yaratabileceğini vurguluyor.

Çocukluğu, annesinin zihnindeki ”ideal çocuk” tarifine ahenk sağlama uğraşları yüzünden yorgun ve biraz da buruk geçen Tuana, ergenliğe girdiğinde ailesinin ve okul etrafının direttiği ısrarcı ve tektipleşmeye dayalı tavırlara karşı kendince bir kalkan geliştirir. En yakınlarının bile renksiz ve hatta ”sorunlu” saydığı genç kızın tek gayesi, kendisine ”normal” olarak kabul ettirilmek istenen şeyleri bertaraf edip kendi doğrularından yürümektir. Bu uğurda ailesini ve arkadaşlarını dahi karşısına almayı göze alan Tuana, yaşadıklarının yorgunluğunu hafifletmenin yollarını düşsel bir dünyada arar. Kitaplara, bilhassa de fantastik edebiyatın kültleşmiş ”Orta Dünya”sına dalarak sistemin dayattığı kalıplar üzerine düşünmeye koyulur. İlkgençlik gelgitleri nedeniyle tekrar annesiyle tartıştığı bir gün, karşısına çıkan bir seyahat teklifi tatsız hayatından uzaklaşması ve özgüvenini kazanması için kaçırılmayacak bir fırsattır…

Gençlerin ruhunda kopan fırtınaları özdeşlik yoluyla daha düzgün manaya ve anlatma gayreti güden bu katmanlı roman; dağılan aile, ebeveyn tükenmişliği, akran zorbalığı üzere bilhassa ergenlik çağındakilerin duygusal dünyalarında açmazlara neden olabilecek hassas hususlara temas ediyor.

Farklılıkları nedeniyle eleştirilen, ötekileştirilen genç bir kızın hayatını, farklılıklarını bir hayat biçimine dönüştüren ”aykırı” insanların hayatlarıyla kesiştiren Sıkıldım, İki Hafta Yokum, okurları değişen dünya ve bundan nasibini alan gençlik hâlleri üzerine düşünmeye davet ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)