VakıfBank, üst üste iki yıl Karbon Negatif kuruluş oldu

VakıfBank, üst üste iki yıl Karbon Negatif kuruluş oldu

Sürdürülebilirlik çalışmalarıyla milletlerarası platformlarda yer alan ve birincileri gerçekleştirerek kesime öncülük eden VakıfBank, daha ...

Sürdürülebilirlik çalışmalarıyla milletlerarası platformlarda yer alan ve birincileri gerçekleştirerek kesime öncülük eden VakıfBank, daha yaşanabilir bir gelecek için iklim değişikliğiyle gayrete katkıda bulunmayı sürdürüyor. Bu kapsamda 2019 yılında tüm sera gazı emisyonlarından fazlasını dengeleyerek kıymetli bir adım atan VakıfBank, 2020 yılında da tıpkı yüksek performansı sergiledi ve iki yıl üst üste Karbon Negatif kuruluş oldu.

“Yenilenebilir kaynaklardan üretilmiş elektrik hissesini yüzde 50’nin üzerine taşıyacağız”

Milletlerarası sürdürülebilirlik standartlarına uygun bir dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirten VakıfBank Genel Müdür Yardımcısı Alaattin Şimşek, şöyle konuştu:

“VakıfBank olarak bankacılık faaliyetlerimizi sürdürülebilir bir anlayış içerisinde yürütüyoruz. 2014 yılından bu yana Karbon Saydamlık Projesi Raporu (CDP) yayınlıyor ve BIST Sürdürülebilirlik endeksinde, 2014 yılında kurulduğu birinci günden beri yer alıyoruz. Kapsamlı ve hassas güç ve emisyon idaremiz sayesinde sürdürülebilirlik performansımızı her yıl biraz daha artırıyoruz. 2019 yılında 53.413 tCO2e olarak gerçekleşen toplam emisyon ölçümüzü 2020 yılında yaklaşık yüzde 25 azaltarak 40.429 tCO2e düzeyine indirdik. Yenilenebilir gücün desteklenmesi hedefiyle ISO 14064 sertifikası ile doğrulanan bu ölçünün karşılığı olarak, pak güç kaynaklarından üretilen 45.000 Doğrulanmış Karbon Ünitesi alarak Karbon Negatif kuruluş olma pozisyonumuzu koruduk. 2021 yılında gayelerimizi daha da yükselterek ilerliyoruz. Bu yıl yenilenebilir kaynaklardan üretilmiş elektrik hissesini yüzde 50’nin üzerine taşımayı hedefliyoruz.”

“Sürdürülebilir finansmanda fırsatları değerlendiriyoruz”

Topluma ve etrafa katkıda bulunma anlayışıyla yürüttükleri faaliyetlere değinen Şimşek, “Sorumlu ve yeşil finansman bahislerinde etkin rol oynamaya devam ediyoruz. Finansman sağladığımız projeler ile hem direkt hem de dolaylı olarak olumlu tesir yaratmaya odaklanıyoruz. Finansmanda etraf dostu projelere, güç verimliliği ve yenilenebilir güç projelerine öncelik tanıyoruz. Olumlu tesirin devamlılığını takip etmeyi sorumluluğumuz olarak görüyor, projelerin yatırım ve işletme devirlerinde çevresel ve toplumsal performanslarını ve verilen taahhütleri gerçekleştirme durumlarını takip ediyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)