Tüm Çocuklar Eğitim Alabilsin Diye Canon’dan 1000 Turna 1 Umut Projesi’ne Takviye

Tüm Çocuklar Eğitim Alabilsin Diye Canon’dan 1000 Turna 1 Umut Projesi’ne Takviye

Asya kültüründe de çok bedelli bir metafor olan turna, Anadolu’da uğur, rahmet ve memnunluğu simgeliyor. İnanışa nazaran turna kuşu kimin ...

Asya kültüründe de çok bedelli bir metafor olan turna, Anadolu’da uğur, rahmet ve memnunluğu simgeliyor. İnanışa nazaran turna kuşu kimin tarlasına yahut konutuna yuva yaparsa o meskende rahmetin eksik olmayacağına inanılıyor. Bir Japon geleneğine göreyse bir kişi kâğıttan 1000 turna kuşu yaparsa dileği kabul oluyor. Bu inanışla başlatılan proje, başarılı lakin imkanları kısıtlı olan gençlere umut olmayı amaçlıyor.

Proje kapsamında gönüllüler online bağışları karşılığında hazır şablonlar üzerinden kendi turnalarını da tasarlayabiliyor. Gönüllülerin yaptığı her 1000 turna origami karşılığında bir çocuğa Türk Eğitim Derneği (TED) tarafından “Tam Dayanak Bursu” sağlanıyor.

Bağış yapmak isteyenler origami kiti alarak da iştirak sağlayabiliyor. Projeye dayanak olan proje elçilerinin özel dizaynları basılıp satışa sunuluyor. Ayrıyeten satışa sunulan eserler ortasında çocuklara umut olmak ismine projeye takviye veren sanatkarların heykel, tablo, cam üfleme ve mikro arka üzere yapıtları de yer alıyor.

İş birliği yapılan markalara kampanya ismine özel eser tasarlayıp satışa sunma hakkı tanınıyor. Tüm bu etkinlikler sayesinde toplanan bağışlar, ülkemizin aydınlık geleceği olan çocuklarımızın eğitim hayatına katkıda bulunuyor.

Çocukların Eğitim Masraflarını Karşılıyor

1000 Turna 1 Umut Proje geliriyle eğitim imkanları kısıtlı çocuklara verilen “Tam Takviye Bursu”nun yanı sıra devlet okullarında okuyan başarılı lise öğrencileri, akademik eğitimler, sanatsal ve sportif faaliyetlerle destekleniyor. Tam Dayanak Bursu alan öğrenciler, hafta sonları TED Okulları ve TED Üniversitesi’nde dersler alıyor ve Türk Eğitim Derneği, üniversite eğitimlerinin sonuna kadar bursiyer öğrencilere takviye veriyor.

Aydınlık yarınların yaratıcıları olacak gençlerin eğitim ve gelişimine kıymet veren Canon, bu umut dolu projenin hayata geçmesi için gereken defter, origami kağıdı, zarfı ve baskı üzere eser ve hizmetlerle dayanak oluyor.

19 Nisan – 19 Mayıs tarihleri ortasında yürütülecek 1000 Turna 1 Umut projesi kapsamında üretilen ikramlık eşyaların ise yıl sonuna kadar satışının sürmesi planlanıyor. Bağışlar binturnabirumut.ted.org.tr web sitesi üzerinden yapılıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)