SİHA’ların Yeni Vurucu Gücü MAM-T, Misyona Hazır

SİHA’ların Yeni Vurucu Gücü MAM-T, Misyona Hazır

Ülkemizin İnsansız Hava Araçları (İHA) filosunun vuruş gücü aktifliği misyonunu üstlenen Roketsan’ın, daha yüksek harp başlığı aktifliği ve daha ...

Ülkemizin İnsansız Hava Araçları (İHA) filosunun vuruş gücü aktifliği misyonunu üstlenen Roketsan’ın, daha yüksek harp başlığı aktifliği ve daha uzun menzil muhtaçlığını karşılamak gayesiyle geliştirdiği MAM-T’nin birinci test atışları muvaffakiyetle gerçekleştirildi.

Yerli ve ulusal olarak geliştirilen ve ağırlık/etkinlik optimizasyonu yapılmış olan MAM-T, zırhlı ya da zırhsız araçlar, binalar ve su üstü gayelerine karşı kullanılabiliyor. Global Konumlama ve Ataletsel Navigasyon Sistemleri (KKS/ANS) ile desteklenebilecek orta safha güdüm yeteneklerinin yanında, Blok-1 konfigürasyonunda hareketli ve sabit maksatlara karşı yüksek hassasiyet sağlayan mühimmat, yarı faal lazer arayıcı başlığa da sahip. Farklı platformlara uyumlu geliştirilen ailenin yeni üyesi MAM- T; İHA’larda 30+ km, hafif taarruz uçaklarında 60 km ve savaş uçaklarında 80 km’den uzun menzil kabiliyeti ile ailenin oyun değiştirici kimliğini taşımaya devam edecek gözüküyor.

Daha Yüksek Aktiflik, Daha Uzun Menzil

MAM-T mühimmatının Bayraktar AKINCI TİHA’dan birinci atış testine, projeye liderlik eden Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Lideri Prof. Dr. İsmail DEMİR’in yanı sıra Roketsan İdare Şurası Lideri Prof. Dr. Faruk YİĞİT ile Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ katıldı. Atış faaliyeti Baykar Genel Müdürü Haluk BAYRAKTAR ve Baykar Teknoloji Önderi Selçuk BAYRAKTAR’ın mesken sahipliğinde gerçekleştirildi.

Test atışları muvaffakiyetle tamamlanan MAM-T mühimmatı hakkında bilgi veren Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ, “Kısaca MAM olarak isimlendirdiğimiz Küçük Akıllı Mühimmat ailemiz, geldiğimiz noktada dünyadaki muadillerinden çok daha önde bir pozisyonda. İHA’larda vazife mühletini azamiye çıkaran MAM ailemizin yeni üyesi MAM-T de yüksek harp başlığı kapasitesi ve yüksek menzil performansıyla, ülkemizin yeni tip İHA filosunu tekrar dünya standartlarının üzerinde bir aktiflik ve güce ulaştırmış olacak” dedi. İKİNCİ, şöyle devam etti: “Türkiye, yerli ve ulusal kaynaklarıyla, farklı misyonları icra edebilecek kabiliyetlerle donatarak son teknolojiyle geliştirdiği insansız hava araçlarında, bugün artık global bir güç olmuş durumda. Yakın tarihte Türk Silahlı Kuvvetlerimiz (TSK) tarafından kullanılmaya başlaması planlanan AKINCI İHA platformunun kabiliyetleriyle uyumlu olarak geliştirdiğimiz MAM-T, daha yüksek aktiflik ve daha uzun menzil performansıyla vazifeye hazır olduğunu kanıtladı.”

Teslimatlar 2021 Yılında

İKİNCİ, “AKINCI İHA’nın 1. fazı için belirlenmiş olan teslimat takvimine paralel olarak, bu yılın içerisinde İHA ile bir arada birinci mühimmat teslimatlarını yapmayı hedefliyoruz. Kalifikasyon ve öbür test faaliyetlerinin tamamlanmasının akabinde, 2021’in ikinci yarısında tam kapasiteyle seri üretime geçmeyi öngörüyoruz” formunda konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)