Salgında hava temizleyicilere talep arttı

Salgında hava temizleyicilere talep arttı

Salgında hava temizleyicilere talep arttı Salgın nedeniyle olay artışlarının tepe yaptığı ve sokağa çıkma kısıtlamalarının tekrar başladığı ...

Salgında hava temizleyicilere talep arttı

Salgın nedeniyle olay artışlarının tepe yaptığı ve sokağa çıkma kısıtlamalarının tekrar başladığı bugünlerde meskenlerde solunan havanın kalitesi de ön plana çıktı. Avrupa’nın açık orta 1 numaralı elektronik perakendecisi MediaMarkt, tüketiciler için hazırladığı listede son periyotta talebin arttığı hava temizleyiciler ile ilgili ipuçları verdi.

1 yılı aşkın müddettir hayatı tesirine alan pandemi hijyen eserlerinden sonra hava temizleyicileri de tekrar gündeme getirdi. Uzaktan çalışmayla birlikte 7/24 konutundan çıkmayanlar bile var. Durum bu türlü olunca konutların havalandırması daha da değerli hale geldi. Kimi teneffüs yolları hastalıklarına, sigara üzere makus kokulara ve alerjik ögelere karşı konutlarda kullanılabilen hava temizleyiciler bu noktada vatandaşın muhtaçlığına en güzel formda yanıt veriyor. Avrupa’nın açık orta 1 numaralı elektronik perakendecisi MediaMarkt, tüketiciler için hazırladığı alışveriş teklifleri listesinde ülkü hava temizleyiciler için ipuçları verdi.

Satın almadan evvel bu soruları kendinize sorun

Birçok çeşidi bulunan hava temizleyiciler ve nemlendiriciler hangi hedefle kullanılacağına, filtreleme sistemlerine, kullanılacak ortamın büyüklüğüne nazaran farklılık gösterirken birtakım eserler de otomatik algılama ve otomatik çalışma seçenekleriyle ön plana çıkıyor. Hasebiyle tüketiciler de eser tercihlerinde birinci olarak bu başlıklara dikkat etmeliler.

Aygıt seçilirken “ihtiyaca uygun filtreli” eserler seçilmeli

Filtreleme sistemi çok kıymetli. HEPA, karbon ve faal karbon üzere seçenekleri bulunan filtreleme sistemleriyle aygıtlar, bu alanda birbirinden ayrışıyor hatta markadan markaya nazaran de değişiklik gösteriyor. Karbon filtreler bilhassa gaz ve kokuları havadan ayrıştırabilirken HEPA filtreli aygıtlar yüksek verimli özellikleriyle havada bulunan daha küçük partikülleri de yakalama özelliğine sahipler. Diğer bir değişle genel olarak toz, sigara yahut türlü makûs kokulara karşı karbon filtreli aygıtlar kâfi olabilecekken bakteri, polen, alerjen, toz yahut makus kokular üzere ögelere karşı HEPA filtreli aygıtlar tercih edilmeli. Çok küçük partikülleri de yakalamak üzere tasarlanan HEPA filtreye sahip aygıtlar, bu yanlarıyla birçok farklı alanda da kullanılabiliyor.

Filtreler hakkında tüketicilerin merak ettiği öteki bir soru ise filtrelerin değişimi yahut tekrar kullanılabilir olma özelliği. Bu mevzu markadan markaya ve modelden modele nazaran değişiklik gösterse de birtakım filtrelerin değiştirilmesi gerekirken kimileri ise yıkanabilme ve kolay temizlenebilme özelliğiyle öne çıkıyor. Bununla birlikte kullanım sıklığına nazaran değişiklik gösterse de filtrelerin büyük çoğunluğunun yılda 1 kere değiştirilmesi kâfi görülüyor.

Havayı otomatik ölçümleyip, muhtaçlık dahilinde çalışıyorlar

Elektrik tasarruflu olan bu aygıtların büyük kısmında otomatik algılama ve çalışma özelliği bulunuyor. Bu aygıtlar tıpkı klimalarda olduğu üzere içerisini ölçümlüyor ve gerekli durumlarda kendileri çalışıyor.

Düşük gürültü emisyonu değerli bir özellik

Pak bir hava solumak için meskenlere alınan bu aygıtlar hakkında sorulan başka bir soru ise çalışırken ses çıkartıp çıkartmadığı… Odada kendi halinde çalışan bu aygıtların büyük çoğunluğu kullanıcıları rahatsız etmeyecek gürültü emisyon oranına sahip.

Odanın büyüklüğüne nazaran aygıt seçin

Tüm bu özellikler, tüketicilerin hava temizleyici eser tercihlerinde çok kıymetli kriterler. Ancak öbür kıymetli mevzuysa aygıtın kullanılacağı odanın büyüklüğü. Tüketiciler görece daha ufak sayılabilecek yatak odalarına alabildiği üzere salon yahut oturma odaları üzere daha çok insanın bulunabildiği, daha geniş hayat alanlarına da hava temizleyici alabiliyor. Bu noktada ise eserin kullanılabileceği azamî metrekare özelliği devreye giriyor. Bu mevzu hakkında bilgi; seçilen eserin açıklamasının yer aldığı tabloda yer alabildiği üzere MediaMarkt danışmanları tarafından da sağlanabiliyor.

Her bütçeye uygun eser var

Geniş eser yelpazesiyle tüketiciye hizmet veren MediaMarkt mağazalarında satışa sunulan Dyson, Samsung, Coway, Medisana, Yoksul ve Bluair markalı eserlerin fiyatları ise 299 liradan başlayıp 4 bin 499 liraya kadar çıkıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)