PEPSICO yenileyici tarım uygulamalarını 28,3 milyon dönüme çıkaracak

PEPSICO yenileyici tarım uygulamalarını 28,3 milyon dönüme çıkaracak

PepsiCo “Pozitif Tarım” gayeleri kapsamında; 2030 yılına kadar yenileyici tarım uygulamalarını, tüm ziraî ayak izine muadil olacak halde 28,3 ...

PepsiCo “Pozitif Tarım” gayeleri kapsamında; 2030 yılına kadar yenileyici tarım uygulamalarını, tüm ziraî ayak izine muadil olacak halde 28,3 milyon dönüme çıkarma maksadını duyurdu. Şirketin, bu gayesinin sonucunda 2030’a kadar 3 Milyon tondan fazla sera gazı salımını azaltması bekleniyor.

İstanbul, 20 Nisan 2021– Yiyecek ve içecek alanındaki faaliyetlerinin yanı sıra birebir vakitte dünyanın en büyük tarım işletmelerinden biri olan PepsiCo; 2030 yılı için yeni Olumlu Tarım gayelerini duyurdu.

Şirket, 2030 yılına kadar yenileyici tarım uygulamalarını, neredeyse şirketin tüm ziraî ayak izine eşit olacak halde 28,3 milyon dönüm alana yaymayı, bu sayede 3 milyon tondan fazla sera gazı salımını azaltmayı, ziraî tedarik zincirinde yer alan 250.000’den fazla kişinin geçim kaynaklarını uygunlaştırmayı ve kullanılan temel bileşenlerinin 100’ünü sürdürülebilir yollardan tedarik etmeyi hedefliyor.

PepsiCo İdare Konseyi Lideri ve CEO’su Ramon Laguarta, bahisle ilgili olarak, “Küresel besin sisteminin karşı karşıya olduğu acil tahlil bekleyen zorlukların üstesinden gelmek için yapılan tüm planlar, milyarlarca insanın besin kaynağı olmasının yanında iklim değişikliği ve eşitsizlikle çabada temel bir kaldıraç olan tarımı ele almalıdır” diyerek kelamlarını şöyle sürdürdü: “Dünyanın başkan yiyecek ve içecek şirketlerinden biri olarak, dirençli bir besin sistemi, işimizin temel desteğini oluşturuyor. Ölçeğimiz nedeniyle hem sorumluluğa hem de manalı bir değişim sağlama fırsatına sahibiz. Dünya çapında tesir yaratmak için PepsiCo’nun Müspet Tarım gündemi, yatırıma, yeniliğe ve çiftçi ortaklarımızla güçlü iş birliklerine öncelik veriyor. Birlikte çalışarak, karbon ayak izimizi azaltabiliriz; süratle büyüyen nüfusu besleyebilir ve daha fazla insanı kapsayan manalı ekonomik fırsatlar sunabiliriz.”

28,3 milyon dönüm yenileyici tarım uygulaması

PepsiCo 2030 yılına kadar, çiftçilerle yakın iş birliği içinde çalışarak yenileyici tarım uygulamalarını neredeyse şirketin bugünkü ziraî ayak izine eşit olacak 28,3 milyon dönümden fazla alana yaymayı bu sayede de 3 milyon tondan fazla sera gazı salımını azaltmayı hedefliyor. PepsiCo koyduğu bu yeni gayelerle, bugüne kadar Sürdürülebilir Tarım Programı (SFP) ile kaydettiği yaklaşık on yıllık bir ilerlemeyi daha da ileriye götürerek, dayanıklılık oluşturan ve ekosistemleri düzgünleştiren ve doğal haline getiren uygulamaları benimsemek için 60 ülkedeki çiftçilerle iş birliği yapmaya devam edecek.

Tarımda 250.000’i aşkın insanın geçim kaynağını uygunlaştırma

PepsiCo 2030 yılına kadar, bayanların ekonomik olarak güçlendirilmesi de dahil olmak üzere, PepsiCo ziraî tedarik zincirindeki ve topluluklarındaki 250.000’den fazla insanın geçim kaynaklarını güzelleştirmeyi hedefliyor. Bu amaca ulaşmak için PepsiCo, çalışmalarında küçük toprak sahibi çiftçiler ve çiftlik çalışanları, çiftçi topluluklarındaki bayanlar ve azınlık durumundaki çiftçiler dahil olmak üzere global paha zincirleriyle kontaklı en savunmasız tarım topluluklarına odaklanacak. Çeşitli paydaşlıklar aracılığıyla bu amacı ilerletmeye devam edecek.

Tarımda 100 sürdürülebilir tedarik

PepsiCo, 60 ülkede eser tedarik ediyor ve ziraî tedarik zincirinde 100.000’den fazla işi destekliyor. Global olarak patates, bütün mısır, yulaf ve portakal üzere direkt mahsullerinin 86’sını sürdürülebilir kaynaklardan elde ediyor. Şirket, Müspet Tarım kapsamda 2030 yılına kadar, yalnızca patates, bütün mısır, yulaf ve portakal üzere direkt mahsullerini değil birebir vakitte üçüncü taraflardan temin ettiği bitkisel yağlar ve tahılları da içerecek halde temel bileşenlerinin 100’ünü sürdürülebilir bir halde tedarik etmeyi hedefliyor.

PepsiCo Türkiye Genel Müdürü Ece Aksel: “Damla sulama ve küçük yağmurlama üzere yenileyici tarım uygulamalarımızla yaklaşık 13 milyon ton su tasarrufu sağladık.”

PepsiCo’nun küresel olarak “Pozitif Tarım Stratejisi” doğrultusunda çok önemli amaçlarının olduğunu ve PepsiCo Türkiye’nin bu maksatlara en güçlü halde katkı sağlamayı amaçladığını söyleyen Ece Aksel kelamlarını şöyle sürdürdü: “Bu hususta Türkiye’de uzun yıllardır çalışıyoruz. Türkiye’de toplam 10.000 hektar üzerinde patates, mısır ve mısır irmiği üretiminin yapılmasını sağlıyoruz. 20 kentte, yüzlerce çiftçiyle kontratlı tarım uygulaması ile ülkemizin cipslik patates üretiminin 60’ını gerçekleştiriyoruz. Bugüne kadar yenileyici tarım uygulamaları başta olmak üzere birçok çalışmaya imza attık. Damla sulama ve küçük yağmurlama sistemlerinin kullanımını yaygınlaştırarak su kullanımını 45 azaltma ve eser randımanını artırmak için çiftçilerimizle birlikte yürüttüğümüz çalışmalarla yaklaşık 13 milyon ton su tasarrufu sağladık. Bununla birlikte Naturalis gübremiz, cips üretiminde kullandığımız patateslerin organik atıklarından üretiliyor. Organik atıklarımızdan toprağa mineraller geçiyor, böylelikle bu eser patates yetiştirmek için kullanılabiliyor. Klâsik bir gübreye kıyasla Naturalis, 40 daha az kimyasal içeriyor ve organik içeriğin yanı sıra besin de sağladığı için toprakta tesirli sonuçlar veriyor. Başka taraftan çiftçilerimizi 15 yıldır, her yıl tekrarlanan bir tedarikçi eğitim ve bağlantı platformu olan PepsiCo Agro Akademi ile destekliyoruz. Bu platform aracılığıyla bugüne kadar yaklaşık 20.000 saatin üzerinde eğitim verilmiş bulunuyor. Öbür taraftan gübre ve tohum satın alımında çeşitli gelir kaynakları ve ön ödeme imkânı sağlayarak patates tedarik ettiğimiz yetiştiricileri finansal olarak da destekliyoruz. Çiftçilerimiz, bugün tohum satın almak üzere bankalardan kredi almak için PepsiCo mukavelelerini teminat olarak kullanabiliyor. Olumlu Tarım stratejimiz doğrultusunda önümüzdeki devirde sürdürülebilir ve yenileyici tarım çalışmalarımızı daha da ölçeklendirerek geliştirmeyi sürdüreceğiz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)