Migros’tan gıdanı koru sofrana sahip çık, kampanyasına büyük takviye.

Migros’tan gıdanı koru sofrana sahip çık, kampanyasına büyük takviye.

Türkiye’de perakende bölümüne 67 yıldır istikamet veren Migros, besin israfını önlemeye yönelik çalışmalarını sürat kesmeden sürdürüyor. Migros ...

Türkiye’de perakende bölümüne 67 yıldır istikamet veren Migros, besin israfını önlemeye yönelik çalışmalarını sürat kesmeden sürdürüyor. Migros, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım ve Örgütü (FAO) iş birliğinde yürütülen Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanyası’na farkındalık çalışmaları ve tüketicilerin bilgilendirilmesi istikametinde takviye oluyor.

Besin kayıp ve imhalarını azaltmak ve tüketilebilir durumdaki besinlerin yine değerlendirilmesini sağlamak emeliyle öncü uygulamalara imza atan Migros, Tarım ve Orman Bakanlığı ve Birleşmiş Milletler Besin ve Tarım ve Örgütü (FAO) tarafından ortak yürütülen ‘Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanyası’nın destekçisi oldu. Besin israfını önlemek için farkındalık oluşturmak maksadıyla, “İhtiyacın kadar al geleceği çöpe atma” sloganı ile hayata geçirilen Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanyası kapsamında gerçekleştirilecek Gıdanı Koru Mutfağı ve Gıdanı Koru Tüketici Bilinçlendirme Çalışmaları Migros’un katkıları ile yürütülecek.

Gıdanı Koru Mutfağı ile iştirakçiler bir yandan besin israfını önlemeye yönelik bilgiler edinirken, bir yandan da usta şeflerle birlikte yemek yapma fırsatına sahip oluyor. Atölye çalışmaları kapsamında gerekli materyallerin Migros tarafından karşılandığı İzmir’de düzenlenen aktiflikte; yöresel eser, coğrafik işaretli eser ve olgunlaşmış meyve sebzelerden oluşan menü tanımlarının iştirakçilerle paylaşılıyor. Besin İsrafı / Siyasetleri Uzmanları ise besin israfını azaltmaya yönelik bilgilerin yanı sıra etiketlerdeki tüketim tarihi, eserlerin koruma şartları üzere bahislerle ilgili iştirakçilere bilgi veriyor. 81 ile yaygınlaştırılması planlanan proje ile Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanyasını geniş kitlelere ulaştırarak, ülke çapında farkındalık oluşturmak hedefleniyor.

Öte yandan Migros, besin israfının önlenmesine yönelik tüketicilerin bilinçlendirilmesi çalışmalarına mağazaları ve toplumsal medya hesapları üzerinden de katkıda bulunuyor. Toplumsal medya hesapları üzerinden Son Tüketim Tarihi (STT) ve Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) ortasındaki farkı anlatan, besinleri gerçek koşullarsa saklamaya yönelik ve mevsiminde tüketimi teşvik eden çeşitli infografik ve görüntü paylaşımları yapıyor. Mağazalarda ise STT’si yaklaşan eserler ve olgunlaşan meyve – zerzevatları, Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık görseli eşliğinde, indirimli olarak satışa sunarak kullanımlarını teşvik ediyor.

Gıdanı Koru Mutfağı İzmir’de…

Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanyası kapsamında düzenlenen Gıdanı Koru Mutfağı atölyesi, 12 Nisan’da İzmir’in Konak ilçesinde çocuklara yönelik olarak gerçekleştirilirken, aktiflik boyunca keyifli vakit geçiren çocuklar, besin israfını önlemeye yönelik birçok kıymetli bilgi öğrendi. Ayrıyeten, tekrar Gıdanı Koru Sofrana Sahip Çık Kampanya kapsamında Gıdanı Koru Tüketici Bilinçlendirme Çalışmaları seçili Migros ve Macrocenter mağazalarında düzenlenecek. Alsancak Macrocenter, Güzelyalı Parkiçi İzmir M Migros, Alsancak İzmir Mm Migros, Alsancak Talatpaşa Mm Migros, Göztepe İzmir Mm Migros ve Küçükyalı Mithatpaşa M Migros mağazalarında besin israfını azaltmaya yönelik tüketicilerle görüşmeler yapılarak israfı azaltmaya yönelik bilgiler paylaşılacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)