Bilgi ihlali akabinde linkedin temalı dolandırıcılık e-postaları artış gösterdi.

Bilgi ihlali akabinde linkedin temalı dolandırıcılık e-postaları artış gösterdi.

Geçtiğimiz günlerde 500 milyon kullanıcısının bilgi ihlaline maruz kaldığı ortaya çıkan iş odaklı toplumsal medya platformu Linkedin ile ilgili ...

Geçtiğimiz günlerde 500 milyon kullanıcısının bilgi ihlaline maruz kaldığı ortaya çıkan iş odaklı toplumsal medya platformu Linkedin ile ilgili spam e-postalarda artış gözlemleniyor. Linkedin data ihlalinden elde edilen kullanıcı bilgilerini kullanan hackerler çeşitli metotlarla hesap şifrelerini ele geçirmeyi hedefliyor. Dünyada 500 milyondan fazla kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs’ün Türkiye Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, Linkedin içerikli e-postaların bu yıl en çok tıklanan kimlik avı dolandırıcılığı olduğunu söylüyor.

Geçtiğimiz günlerde 500 milyon kullanıcısının bilgi ihlaline maruz kaldığı ortaya çıkan iş odaklı toplumsal medya platformu Linkedin ile ilgili spam e-postalarda artış gözlemleniyor. Bitdefender Antispam Lab tarafından yapılan araştırmalar, milyonlarca LinkedIn kullanıcısının e-posta dolandırıcılığına maruz kaldığını raporluyor. Hackerlerin bilhassa hesapları ele geçirmek için Linkedin temalı çeşitli kimlik avı formülü ve dolandırıcılıklarla kullanıcıları hedeflediğini belirten Bitdefender Türkiye Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, Linkedin içerikli e-postaların bu yıl en çok tıklanan kimlik avı dolandırıcılığı olduğunu söylüyor. LinkedIn temalı spam e-postalardaki son artış, 500 milyon platform kullanıcısının sızdırılan bilgileriyle direkt ilişkilendirilemese de aldatıcı ve dolandırıcı e-postaların ezici sayısı bunun aksini gösteriyor.

Linkedin kullanıcılarının şifrelerini değiştirmesi ihtarında bulunan Alev Akkoyunlu, hem hesap hem de mail için iki faktörlü müdafaanın aktifleştirilmesi gerektiğini söylüyor. Bitdefender Antispam Lab telemetrisine nazaran Linkedin data ihlalinden sonra artış gösteren spam e-posta tipleri ise şöyle:

1. E-Posta Pazarlamasında Kullanılabilecek Düzmece Kişi Listelerinin Satılması

Bitdefender Antispam Lab, premium LinkedIn hesap sahiplerinin şirket maillerini sattığını sav eden milyonlarca dolandırıcılık e-postası tespit etti. Bu çeşit e-posta pazarlama hizmetleri sağlayan çok sayıda legal şirkete karşın, dolandırıcılar ekseriyetle dijital pazarlamacılara satmak için potansiyel müşteri listelerine sahipmiş üzere davranırlar. “Doğrulanmış ve 100 gerçek LinkedIn hesap sahiplerinin” e-posta ve unvan bilgilerine sahip olduklarını söylerler lakin kelamlarına nadiren sadık kalarak maksatlarını binlerce dolar dolandırırlar. Kişi bilgilerini verseler dahi bu bilgilerin uydurma yahut çalınmış kullanıcı bilgileri alma mümkünlüğü yüksektir.

Bu e-postalarda dolandırıcılar ferdî olarak tanımlanabilir bilgilerinizi istemez yahut e-postalar makûs niyetli ekler içermez. Her e-postanın sonunda, abonelikten çıkma düğmesi bulunur ve alıcılar, abonelikten çık düğmesine bastığında dolandırıcılar e-postanın görüntülenip görüntülenmediğini doğrulayarak alıcının e-posta adresinin geçerli olduğunu onaylar. Böylelikle bu e-posta hesapları gelecekteki spam kampanyalarında kullanılabilir.

2. “Merhaba, LinkedIn Ağınıza Katılmak İstiyorum.” Dolandırıcılığı

Kimi spam e-postalarda, LinkedIn oturum açma bilgilerini çalmak için kullanıcılara düzmece irtibat istekleri gönderilerek klasik kimlik avı taktikleri kullanılıyor. Dolandırıcılığın bir versiyonunda, alıcılar Kate isimli bir satış yöneticisinden görünüşte geçerli bir irtibat talebi alıyor.

Fakat, e-postayı yakından incelediğinizde, çabucak şüphelenmeniz gerektiğini anlıyorsunuz. Dolandırıcılar, standart bir e-posta şablonu kullanmayarak e-postayı oluşturmak için biraz uğraş sarf ediyorlar. E-posta, kasıtlı bir formda kullanıcıların etkileşimde bulunamayacağı bir LinkedIn davetini taklit etmektedir. Daha fazla bilgi için ekteki belgeye erişmeye zorlanıldığı için azamî verimlilik sağlanır. Alıcılar ekteki Linkedin.html’ye tıkladığında geçersiz bir LinkedIn sayfası açılır. Sayfada açılan yeşil pencere, hesap şifresini sorar ve bu bilgiler doldurulduğunda giriş bilgileriniz saldırganlara gönderilir.

3. Yeni Bir İş Fırsatı Dolandırıcılığı

Sık görülen bir başka Linkedin dolandırıcılığında siber hatalılar, gayelere uydurma LinkedIn iş fırsatları gönderir. İşi Kabul Et düğmesini tıklayarak iş ile ilgilenen alıcılar, hesap şifrelerinin girilmesini isteyen farklı bir pencere ile karşılaşır.

Üstteki dolandırıcılık ve kimlik avı e-postaları, bir güvenlik uyarısı olmaması nedeniyle çabucak harekete geçmenizi istemese bile LinkedIn kullanıcılarını, hesap şifrelerini siber hatalılara vermeleri konusunda kandırabilirler. Siz farkına varmadan, hesap şifreniz makûs niyetli bireylerin elindedir ve artık tıpkı e-posta ve şifre kombinasyonunu kullanan tüm çevrimiçi hesaplarınızı ele geçirebilirler. Bitdefender Antivirüs’ün Dijital Kimlik Müdafaa aracıyla şahsî bilgilerinizin çalınıp çalınmadığını yahut internette herkese açık olup olmadığını denetim edebilirsiniz.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)