Atilla Benli’den sigortacı olmak isteyen üniversitelilere değerli tavsiyeler

Atilla Benli’den sigortacı olmak isteyen üniversitelilere değerli tavsiyeler

Türkiye Sigorta İdare Konseyi Lider Vekili ve Genel Müdürü Atilla Benli; Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi’nin 05-09 Nisan 2021 ...

Türkiye Sigorta İdare Konseyi Lider Vekili ve Genel Müdürü Atilla Benli; Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi’nin 05-09 Nisan 2021 tarihleri ortasında düzenlemiş olduğu Paraşüt Meslek Fuarı’nda üniversite öğrencileriyle online platformda bir ortaya geldi. Benli, sigortacı olmak isteyen üniversite öğrencilerine değerli tavsiyelerde bulundu.

Konya Ticaret Odası Karatay Üniversitesi’nin meslek günleri kapsamında düzenlediği aktiflikte “Sigorta Dalının Geleceği ve İstihdam Olanakları” isimli oturuma online olarak katılan Atilla Benli, gençlerle sigortacılık bölümünün iktisada ve istihdama tesirini, Türkiye Sigorta’nın daldaki pozisyonunu ve iş yapış modellerini anlatırken tıpkı vakitte meslek seyahatini ve daldaki deneyimlerini de öğrencilerle paylaştı.

Sigortacılık, Türkiye için bedel yaratan bir kesim

Sigortacılık dalının finans piyasalarının en tanınan kesimlerinin başında geldiğini vurgulayan Atilla Benli, “Sermaye piyasalarını destekleyen en değerli kesimlerden biri sigorta ve emeklilik bölümü olarak öne çıkıyor. Sigorta ve emeklilik dalının GSYH içerisindeki hissesini artıran ülkelerin sürdürülebilir ekonomik büyümeyi başarabildikleri gözlemleniyor. İçinde bulunduğumuz kesimin ekonomimiz için yarattığı kıymet çok büyük. Ancak asıl kıymetli olan insanımız için üstlendiğimiz kıymet. 2020 yılı yaşadığımız global salgın, sarsıntılar, yangınlar ile sigorta kavramının ne kadar olduğunu, sahiden hayatlarımızı nasıl güzelleştirdiğini tekrar hatırlattı. 83 milyona paha yaratan bir bölüm olarak öne çıktık.” dedi.

Bankacılıkla başlayıp sigortacılıkla devam eden mesleğinde, sigortayı ve sigortacılığı çok sevmesindeki en büyük etkenin, kesimin insan odaklı olmasına bağlayan Benli; “Sigortacılık her istikametiyle topluma yarar sağlayan bir alan. Ülke yatırımlarına, kıymetlerine, insanımızın kendisine ve sevdiklerine garanti sunan, tasarrufu destekleyen, ekonomimizin gelişimine en fazla katkıyı sunan bir bölümün profesyoneli olmak beni her vakit gururlandırdı ve umutlandırdı.” biçiminde konuştu.

63 şirketimizde toplam çalışan sayısı 20 bin 417 ve bunun 16 binden fazlası üniversite mezunu

Sigortacılık dalında gençlerin meslek yapmaya başladığını ve dalın çalışan sayısının her yıl artışta olduğunu belirten Atilla Benli kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ülkemizde faaliyet gösteren toplam 63 şirketimizde Covid-19 salgınına karşın 2020 yılı sonu prestijiyle direkt satış çalışanı de dâhil çalışan sayısı 863 kişi artarak 20 bin 417 şahsa çıktı. Direkt satış çalışanı de dâhil toplam çalışanların 13 bin 715’i üniversite mezunu, 2 bin 151’i ise lisansüstü eğitim diplomasına sahip. Dalımızdaki istihdamda bankacılık ve sigortacılık kısmı ile aktüerya kısmı mezunları büyük kıymet taşıyor. İşletme, iktisat, iktisat, mühendislik üzere alanlardan mezun adaylar da çoğunlukta ve bu adaylar teknik sigortacılık-underwriting, finans, sigorta satış, aktüerya, hasar, operasyon, strateji, insan kaynakları üzere alanlarda bedellendiriliyor.”

Dijitalleşme bilgi teknolojisine yönelik istihdamı da arttırıyor

Günümüzdeki çalışma modelleri, iş yapış halleri değiştikçe daldaki insan kaynağının da çeşitlenmeye başladığını belirten Benli, “ Artık objelerin internetinin olduğu, makineler ortası irtibattan kelam ettiğimiz bir çağdayız. Dünya süratle değişiyor; eş vakitli olarak hayat pratiklerimizi, alışkanlıklarımızı şekillendiriyor. Bu değişim ile ilgimizi gerçek yönetebilmemiz, fark yaratabilmemiz ismine olmazsa olmaz. Bilgi analitiği, idare bilişim sistemleri, yazılım, kodlama, istatistik, matematik mezunlarına yönelik çok farklı iş alanları oluşmakta. Bilhassa bilginin tahlili, data analitiği ile karar verme, dijitalleşme ön plana çıktıkça bu alandaki iş imkânları artıyor.” diye konuştu.

Geleceğin iş modellerine ahenk sağlayacak yetkinliklerle güçleneceğiz

Türkiye Sigorta’nın kesim başkanı bir şirket olarak büyümeye ve istihdam alanları oluşturmaya devam ettiğinin altını çizen Atilla Benli, “Günümüz kaidelerine ve geleceğin iş modellerine ahenk sağlayacak potansiyel ve yetkinliklerde çalışanları takımımıza katmayı ve güçlenmeyi hedefliyoruz. Geleceğin yetkinliklerinde teknoloji kullanımı, tasarımı, inovatiflik, yaratıcılık, gerilim idaresi, esneklik, etkin öğrenme üzere yetkinlikler öne çıkıyor. Biz de kendimizi buna nazaran pozisyonlandırmaya ve gerek işe alımlarımızda gerekse içerideki çalışanlarımızın potansiyellerini kıymetlendirme ve onları geliştirmede bu yetkinlikleri de dikkate alarak hareket ediyoruz.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)