Akbank’ın Yeşil Bono İhracı Ödül Aldı!

Akbank’ın Yeşil Bono İhracı Ödül Aldı!

Dünyanın önde gelen, memleketler arası borçlanma araçları ve yapılandırılmış finansman eserleri bilgi ve haber platformlarından mtn-i tarafından ...

Dünyanın önde gelen, memleketler arası borçlanma araçları ve yapılandırılmış finansman eserleri bilgi ve haber platformlarından mtn-i tarafından gerçekleştirilen MTN Awards 2020 mükafatları sonuçları açıklandı. Akbank; Ağustos 2020’de gerçekleştirdiği 4 yıl 110 gün vadeli, 50 milyon ABD doları fiyatındaki birinci Yeşil Bono ihracı ile küresel piyasaların itibarlı ödüllerinden biri olan MTN Awards 2020’de “Sosyal Taraftan Sorumlu Yatırım: Yeşil, Toplumsal, Sürdürülebilir” kategorisinde “Yılın İşlemi” mükafatına layık görüldü.

Pandemi sürecinde bankanın birinci Yeşil Bono ihracını gerçekleştiren Akbank, ihraç sonrası hazırladığı Sürdürülebilir Finans Çerçevesi ile finansman sağlayacağı sürdürülebilir projelerle ilgili yeşil ve toplumsal uygunluk kriterlerini de yayınladı. Ayrıyeten, bankanın Sürdürülebilir Finans Çerçevesi’nin en yüksek küresel standartlar olarak kabul gören Milletlerarası Sermaye Piyasaları Kuruluşu (ICMA), Yeşil ve Toplumsal Bono Prensipleri ile ahengi, alanında başkan kuruluşlardan biri olan Sustainalytics (Morningstar şirketi) tarafından hazırlanan raporla da teyid edildi.

Banka’dan yapılan açılamada, Akbank’ın sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda sürdürülebilir finansmana dayalı borçlanma süreçlerini önceliklendirmeye devam edeceğinin de altı çizildi. Akbank, sürdürülebilir finansmana dayalı borçlanma süreçlerinin toplam borçlanma içindeki hissesini 2021 yıl sonunda 30’a çıkarmayı hedefliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

KATEGORİLER
Paylaş

YORUMLAR

Yorumlar (0)